Oprócz wszechobecnych dekoracji w centrach handlowych, w Hongkongu istnieją konkretne zwyczaje związane ze Świętami. Oczywiście społeczeństwo to jest mocno świeckie i nawet ludzie religijni nie manifestują wyraźnie swojej religijności. Nie mniej jednak, dzięki globalizacji i komercjalizacji życia codziennego istnieją pewne zwyczaje obchodzenia Świąt, które niekoniecznie znamy z Polski, czy Europy. Poniżej przedstawiam Wam listę dziesięciu zwyczajów, które mogą stać w opozycji do tego jak rozpatrujemy Święta w tradycji zachodniej.
1. Święta to czas uznawany za romantyczny, niekoniecznie przeznaczony do spędzania go z rodziną. Magia światełek, sztuczny śnieg bądź sama idea padającego śniegu (w Hongkongu mamy zbyt ciepły klimat na to by padał tam śnieg), delikatne dzwoneczki – te rzeczy kojarzą się Chińczykom romantycznie. Chętnie więc wybierają się wtedy na randki albo decydują na wyznanie miłości drugiej osobie. W wolne dni planują czas wraz z drugą połówką.
2. Kolacje świąteczne mają miejsca w restauracjach. W związku z dużą ilością randek, ale nie tylko, restauracje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowują menu świąteczne. W zależności od restauracji często złożone z potraw chińskich. Ludzie mają w zwyczaju jeść odświętne kolacje w restauracjach i Boże Narodzenie nie jest tutaj wyjątkiem. To kolejna świetna okazja by wypuścić się na miasto i spróbować dań w nowo otwartej modnej restauracji.
3. Głównym składnikiem kolacji świątecznej jest mięso. Święta to czas zimowy, jest nieco chłodniej i wiele osób sięga wtedy po dania bardzo gorące takie jak na przykład hot-pot (gorący gotujący się kociołek). Hot- pot to przeważnie mięso w dużej ilości. Nikomu raczej nie wpada do głowy by w ogóle pościć czy rezygnować z jakiś składników w czasie świątecznym.
4. Brak postu oznacza również, że można z powodzeniem zajadać się iście amerykańskim daniem, czyli indykiem z żurawiną. Supermarkety i sklepy wielopowierzchniowe już od kilku tygodni przed świętami mają w swojej ofercie indyki do przygotowania w domu.
5. W Starbucksie i konkurencyjnych kawiarniach pojawia się świąteczne menu. Miasto szaleje na punkcie zimowych kaw. Wszyscy biegną wypróbować świąteczne smaki wraz ze znajomymi.
6. Święta to przede wszystkim dekoracje i dekoracyjne jedzenie. Furorę ostatnio robią malutkie kolorowe francuskie wypieki, zwane makaronikami. Doskonale nadające się na święta kruche ciasteczka z mąki migdałowej nadają Świętom nieco luksusowego tonu.
7. Firmy i miejsca pracy organizują świąteczne drinki. Bynajmniej nikt nie będzie sobie składał tam życzeń, ani tym bardziej dzielił się opłatkiem. To doskonała ewentualność by zintegrować się z kolegami i koleżankami z pracy.
8. Choinki są wszędzie w centrach handlowych czy kompleksach biurowych, ale gdybyście zajrzeli do domu przeciętnego Chińczyka raczej tam choinki nie znajdziecie. Nierzadko zamiennikiem tego drzewa jest kwiat Gwiazdy Betlejemskiej, którym dekoruje się mieszkania, ale często też przestrzenie publiczne.
9. Chłodniejsza pora nie zawsze oznacza, że to czas na kurtki. Za to swetry, najlepiej w kolorach czerwono-zielonym, z elementami świątecznymi to wskazany element stroju.
10. Dla wielu Hongkongczyków Święta to także czas podróżowania. Popularne kierunki to Tajlandia, Wietnam czy Japonia. Wolny czas to okazja do zwiedzania, wyruszenia gdzieś dalej, zobaczenia czegoś nowego.
Coś Was dziwi w tej liście? Może jest coś co wydaje Wam się zupełnie szokujące?