sCvw6O8Z

Ekstremalna pogoda w Hongkongu

W nocy z poniedziałku na wtorek przez Hongkong przewinął się tropikalny cyklon Kalmaegi, który wcześniej przeszedł przez Filipiny zostawiając zniszczenia i zabijając 10 osób. Tego dnia sygnał alarmowy Tajfun nr 8 utrzymywał się do godziny 11 przed południem, co oznaczało, że praktycznie do godziny 12-1 po południu wszystkie sklepy, szkoły, biura i instytucje publiczne były zamknięte. Innymi słowy, miasto zamiera.

Tajfuny zwykle powstają w okolicach od czerwca do października i sezon ten jest znany w Hongkongu, jako sezon tajfunowy. Rząd posiada specjalny system alarmowy informujący społeczeństwo o stopniu zaagrożenia tajfunami. W skali od 1-8 śledzona jest siła tajfuna oraz gwałtowne burze, które towarzyszom temu zjawisku. W szczególnych wypadkach rząd ogłasza alarm numer 10, co wydarzyło sie w zeszłym roku.

_77610072_023918889-1

Źródło: Reuters

Tak naprawdę, odczucie przechodzącego tajfuna w mieście sprowadza się głównie do wyjątkowo silnie wiejących wiatrów oraz burz i deszczy, ale poszczególny sygnał oznacza różną natężenie z jakim wieją wiatry oraz zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W wielkim skrócie:

T1 – oznacza, że w wykryto tajfun tworzący się na otwartych wodach w okolicach Hongkongu, ale jest on jeszcze daleko i nie ma potwierdzenia czy zbliży się do wybrzeży Hongkongu.

T3 – wiatry przybierają na sile, zazwyczaj do 110 km/h. Rząd zaleca pozostanie w domach i niezbliżanie się do wybrzeży.

T8 – wiatry wieją do 180 km/h. Zamknięte zostają wszelkie instytucje publiczne oraz komercyjne: biura, szkoły, sklepy. Transport Publiczny zostaje zawieszony. Loty z i do Hongkongu zazwyczaj również zostają odwołane.

W szczególnych wypadkach rząd ogłasza alarm numer 10, co wydarzyło sie w zeszłym roku. Oznacza to, że tajfun kieruje się bezpośrednio na Hongkong. Jest to stan niezwykle rzadko spotykany.

cyclone_eye_large

O alarmach pogodowych informują zawrówno wszystkie środki transportu jak i radio, telewizja oraz rządowe strony internetowe. Zarządy budynków również mają system informujący o alarmach pogodowych, więc trudno przeoczyć fakt, że na dworze szaleje tajfun. Ja nie mam w domu ani telewizora, ani radia, ale, podobnie jak większość Hongkongczykow, często korzystam z mobilnej aplikacji pogodowej Hong Kong Observatory, by wiedzieć jaka jest sytuacja na zewnątrz.

Oprócz tajfunów Hongkong nawiedzają inne pogodowe ektrema. Często zdarzają się niezwykle gwałtowne deszcze i burze, które również są specjalnie zakwalifikowane w rządowych systemach pogodowych.

Ktoś kiedyś przeżył podobne ekstremalne sytuacje pogodowe?

Share on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Facebook